Kripto Para Terimler Sözlüğü


A
Altcoin:

Arbitraj:  Bir piyasadan düşük tutarlı bir menkul, döviz, tahvil, coin alarak aynı zaman içinde farklı bir piyasada daha yüksekten bu varlığı satarak kar yapma işlemi.


B

Bitcoin: Kripto paraların ilk en en popüler olanıdır. Kısaltması BTC’ dir

Binance: Uluslararsı düzeyde tanınmış ve güvenirliği olan coin alış satış sitesi

Buy on rumors: Yatırımcının kafasında belirlediği fiyat beklentisidir.

Bulut Madenciliği: Bilgisayar ve donanım yatırımı yapmadan, firmalar tarafından kurulmuş olan tesislerden mevcut bütçe oranında kiralama yapılarak yapılan kripto madencilik – mining işlemidir.
C

CPU: Bitcoinin çıkış zamanlarında ve şimdi bazı altcoinlerin madenciliğinde kullanılan bilgisayarların işlemcisidir.


D

Dump: Hızlı fiyat düşüşlerinin ardından yapılan toplu satış işlemleri

Dip: Kripto paraların en düşük piyasa değerine gelmesidir.


F

Fork : Çatallanma olarak dilimize çevrilen işlem, mevcut olan blok zincirin ikiye ayrılarak blok zincirin kopyası veya ayrı yollardan devam etmesi olarak tanımlanabilmektedir.


G

GPU: Zorlaşan madencilikte daha verimli çalışabilmek için bilgisayarlarda kullanılan ekran kartı çeşidi.


H

Hard Fork (Çatallanma) : Blok zincirlerin (blockchain) yapısını yöneten yeni kurallar sisteme dahil edilmesidir. Meydana gelen 2 coin birbirinden bağımsız olarak yollarına devam ederler. Bitcoin ve Bitcoincash örneğinde olduğu gibi.

Hardware wallet: (Donanım cüzdanı) Sahip olduğunuz coin’ leri koruma altına almak için kullanılan elektronik cihazlardır. Bu cihazları bilgisayar veya telefonlarınıza takarak coin işlemlerinizi yapabilirsiniz.  hardware wallet ler çalınması durumunda bile mevcut PIN kodu ile güvenliği sürdürebilirsiniz. KeepKey, Trezor ve Ledger wallet gibi markalar piyasada bulunmaktadır.

Hold: Portföyde bulunan kripto para – coinlerin, piyasa değerlerinin düşmesine karşı, zarar riski göze alınarak satılmadan elde tutulmasıdır.


K

Kripto: Saklı, şifrelenmiş yazı

Kriptokrasi:


M

mBTC: Mini Bitcoin’in kısaltmasıdır. 1 Bitcoin = 1.000 mBTC  1 mBTC = 100.000 Satoshi’dir

Madencilik – Mining: Kişiler arasında yapılan transferin gerçekleşmesi için yüksek standartlardaki bilgisayarlar ile blok şifreleri çözen ve bu işlem karşılığında ödül alan ağ içinde bulunan kişilerin (madencilerin) yaptığı işlemlerdir.
P

Ponzi: Saadet zinciride denilen, ilk para yatıran yatırımcıların getirmiş olduğu yeni yatırımcılar ile güzel paralar kazanıldığı ama bir süre sonra gelen ödemenen paraları karşılayamadığı ve sonunda da sistemi oluşturan kişinin paraları alıp kaçtığı bir dolandırıcılık şeklidir. Coin cloud mining işlemlerinde bazı firmaların yapmış olduğu bu tarz sahtekarlığa ponzi denilmektedir.

Paper Wallet: (Kağıt cüzdanı) Mevcut Bitcoinlerinizi cebinizde saklama şeklidir. Yani Kağıda bastıracağınız QR kodlar ile bilgisayarına bağlı kalmadan coinleriniz al sat işlemi yerine muhafaza etme biriktirme yeridir. Bilgisayar çökmesi halinde coinleriniz uçabildiği için kağıt cüzdana aktarma işlemi doğru bir önlemdir. Ama unutulmamalıdır ki bu  basılı cüzdanı kaybederseniz yine tüm coinleriniz uçmuş olacaktır.


R

Ripple: 2012 yılında işleme giren kripto para çeşidi.


U

uBTC: (Mikro Bitcoin, you-bit, bits)  1 Bitcoin = 1.000.000 uBTC


W

Whitepaper : ICO da bulunan yeni projelere yatırımcılardan para toplayabilmek için öncelikle projenin tüm detaylarının listelenmiş olması gerekmektedir. Şeffaf ve detaylı şekilde hazırlanan plan ve projelerin, web sayfalarında halka sunulan dökümanlarına whitepaper denir.

Weak Hand: Fiyat düşüşlerinde zarar etme paniği ile hemen satış yapılarak coinlerden çıkan kişilerin bu hareketine denir.