Kripto Para Nedir? Kripto Para Nasıl Alınır?

Kripto para nedir?
Kripto para, (sanal para) özellikle Bitcoin sokaktaki insanların günlük konuşmalarında yerini aldı. İlk çıktığı 2009 yıllarından itibaren gelişme sürecinde fazla ses getirmeyen kripto paralar (sanal paralar) son birkaç senedir bireysel yatırımcıların yanı sıra hükümetlerin ve dev yatırımcıların gündemini oldukça meşgul etmeyi başarmıştır. Birçok kez filmlerde izlediğimiz Kripto şifreleme tekniği ile bir bilgi, bir rakam şifrelendikten sonra ulaşacağı yere gönderilir ve yine bu şifreleme sistemi ile çözülerek bilgiler ortaya çıkarılır. Kripto para, matematiksel argümanlar kullanılarak kripto şifreleme ile güvenliği sağlanan dijital para birimidir. Ve bu paraların en büyük özelliği herhangi bir hükümete, merkezi otoriteye veya aracı bir kuruma bağlı olmamasıdır. Bu coinlerin karşılığı olarak altın veya başka bir değerli kağıt bulunmamaktadır.  Tamamen aracı olmadan, kişiden kişiye (P2P) transfer  imkanı sağlamaktadır. Sanal paraların değeri piyasada anlık arz talep koşullarına göre belirlenmektedir.  Bir merkeze bağlı olmaksızın ağ üzerinden işlem yapıldığı için para transferlerinde komisyon oranı yok denecek kadar az veya hiç yoktur.Kripto paranın ortaya çıkışı
Satoshi Nakamoto ilk kripto para olan Bitcoin’in kurucu veya kurucularındandır. Açık kodlu yazılım gerçekleştiren bu ismin bir takma isim olduğu, bir kişiyemi ait olduğu veya bu coini çıkaran bir grup ismininmi olduğu halen gizemini korumaktadır.

Kripto para üretilmesi
Kripto para madenciliği (Mining) ile kripto para üretimi gerçekleşmektedir. Bu üretim  Bitcoinler için madenci denilen ücretsiz bir program tarafından gerçekleştirilir. Bu işlemi herkes gerçekleştirebilmektedir. Ancak bu üretim için gerekli olan bilgisayarınızın işlemcisinin, ekran kartının standartların çok üzerinde olması, internet ve yüksek elektrik sarfiyatıdır.  Ayrıca sistem, dünyanın dört bir yanından bu işe sarılanların sayısının artması ile coin çıkış hızını azalması için yaptığı müdahaleler ile zorlaştırmaktadır.
Sahip olduğumuz donanımı düşük bilgisayarlarda madencilik yapmak istiyorsak,  altcoinler toplayarak onları Bitcoin’ e çevirmek en doğru hareket olacaktır.
Tabi ki madencilik dışında az sayıda bulunan  aracı şirketler ile coin alışverişi  yapılmaktdır.
Bitcoin’ de 21 milyon sınırının bulunması gibi her kripto paranın bir üretim sınırı bulunmaktadır.

Kripto para güvenlimidir? Nasıl saklanır?

Coinler hükümetler tarafından yönetilmediği için güvenlilik konusunda farklı yanıtlar verilebilmektedir. Belli bir hükümete bağlı olmaması ülkelerin ekonomik krizlerinden etkilenmemesi kripto paraların en büyük avantajıdır. Para gönderme işlemleri sanal cüzdanlar üzerinden yapıldığı için mevcut şifrelendirmeler sonunuca hükümetler bu paraları takip edemediklerinden kara para aklama, vergi kaçırma ve yasal olmayan ürünlerin satışında çaresiz kalmaktadırlar. Bu hesapların hükümetler tarafından bloke edilememesi veya el konulamaması söz konusu kripto paraları cazip hale getirmektedir.
Kripto paralarda en büyük güvenlik sorunu fiziksel bir para olmadığı için bilgisayarınızda bulunan coinlerin sanal deftere aktarılmaması durumunda hackerların saldırılarında tüm paralarımızın çalınma riskidir.
Kripto para işlem özellikleri
– Para gönderildikten ve onay geldikten sonra hiçbir şekilde geriye dönüş yoktur. Para yanlış bir yere gönderilse veya hackerlar tarafından çalınsa yapacak hiçbir şey yoktur. Bu işlemi geri alacak hiç kimse yoktur. Satoshi dahil.
– Global bir ağ içinde çalıştığından yapılan işlemin arasında mesafelerin önemi yoktur. Dünyanın öbür ucuna bile yapacağını kripto para işlemi kısa süre içinde ağda yayılarak onaylanır.
– Kullanıcıların gerçek kimliklerine parasal işlemler üzerinden ulaşma imkanı yoktur.
– Güçlü şifreleme, açık anahtar sistemi ve yüksek sayılı şifreleme sistemi güvenli hale getirmektedir.
– Herkesin ücretsiz indirebileceği yazılım  ile kimseye hesap vermeden kripto para gönderilerini yapabilirsiniz.

Kripto para birimleri nelerdir?
Günümüzde yaklaşık olarak 1400 tane kripto para – coin çeşidi bulunmaktadır.   Bu coinlerin en çok talep görenlerinden bazıları şunlardır.
Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP),  IOTA (MIOTA),  Dash(DASH), Stellar (XLM), Litecoin (LTC), Nem(XEM), Synereo (AMP), Augur (REP), Ethereum – Classic (ETC)