Kripto Para IOTA Nedir? Nasıl Satın Alınır?

Kripto para birimlerinden IOTA nedir? IOTA nasıl satın alınır?
Her geçen gün talebi artan sanal para birimlerinden birisi de IOTA piyasaya çıkış tarihi haziran 2016 dır. Diğer birçok para birimine göre daha güvenli ve verimli olduğu bilinen IOTA’nın, kördüğüm (Tangle) sistemi Bitcoin’den farklı olarak defterlerini DAG (Directed Acyclic Graph) düğümü ile korumaktadır.
IOTA ya transfer yapmak için iki eski transfer onayının alınması gerekmektedir. Yapılan işlem yapma ve işlem onaylama birbirine bağlanarak madencilik işlemini ortadan kaldırarak sistemi merkezsiz hale getirmektedir. Yapılacak iki transfer seçimi ile bağlı anahtarlar aracılığı ile bakiye kontrolü yapıldıktan sonra transfere onay verilmektedir. Böylece sahte kimliklere karşı güvenlik arttırılmış olmaktadır.
IOTA daha hızlı ve saldırılara karşı daha korumalı olan Winternitz şifreleme sistemini kullanmaktdır.

IOTA’ nın hesap birimleri bulunmaktadır. En küçük para birimi Lota olmasına istinaden;
Kilolota (Ki) = 1.000 IOTA
Megalota (Mi) = 1.000.000 IOTA
Gigalota (Gi) = 1.000.000.000 IOTA
Teralota (Ti) = 1.000.000.000.000 IOTA
Peralota (Pi) = 1.000.000.000.000.000 IOTABlockchain (blok zinciri) tabanlı sanal paralarda yatırılan düşük tutarlar için işlem ücretleri yüksektir. Oysaki özel madencileri ortadan kaldıran IOTA sisteminde işlem ücretleri sıfırdır.
Bitcoin’de artan kullanıcı sayısı ile network işlem hızı düşmektedir. Buna bağlı olarak işlem onayı uzun süreler almaktadır. Oysaki bu kripto parada kullanıcı sayısı arttıkça işlem hızıda artmaktadır.
Bitcoin’de 21 milyona kadar olacak olan arz mevcutken, IOTA’ da bu arz 2.779.560.883 olarak sabitlenmiştir.

Airbus, Bosch, Çin Huaweai, Fujitsu, Microsoft ve Samsung vb. gibi dünya çapında 20 kurum ile veriler, alış satışlar gibi uygulamalarda işbirliği anlaşması imzalamıştır.
Bu anlaşmalardan sonra IOTA değeri büyük oranda artmıştır.

IOTA nasıl alınır?
Yeni bir para birimi olan IOTA, şimdilik az sayıda borsada işlem görmektedir.  Şu an için Türkiye’de bulunan borsalardan alış işlemi yapılamamaktadır. Düşük komisyon ücreti ile Dünya’ nın en yüksek işlem hacmine sahip Binance üzerinden işlem yapılabilmektedir. Binance’ de hesap onaysız günde maksimum 2 BTC lik işlem yapabilmektesiniz.