ICO – Initial Coin Offering Nedir?

ICO – Initial Coin Offering Nedir?
ICO, girişimcilerin gerçekleştireceği yeni projeleri için kendi blok zincir sistemine sahip olan kripto paralar aracılığı ile başlangıç yatırımı sağlama yeridir. Yatırımlar için gerekli olan nakit ihtiyaçlar senelerdir olduğu gibi banka kredisi ile karşılanabilmektedir. Ancak ICO ile bu klasik sistem yerine alternatif fonlama imkanı doğmuştur. Sanal ortamda projenizin başarılı olacağını inandırmanız durumunda günün her hangi bir saatinde yüksek rakamlar toplayabilrisiniz.

ICO’ da yatırım tutarları düşük meblağlardır. Ancak yatırımcıların çok olması toplanan parayı tutarını yükseltmektedir. Tabi ki projenizin başarılı olması durumunda, yatırımcınıza da kazanç kapılarını da açmış oluyorsunuz. Yatırımcınızın kazancı nakit olarak değil kripto para şeklinde olmaktadır.Yaratılan tokenlerin çok az miktarı gerçek ve başarılı olabilecek yatırım amaçlıdır.  Başarısız olan örneklerin en önemlilerinden biri, Yüz milyon dolar para topladıktan sonra yaklaşık dörtmilyon ethereum değerinde yatırımları çalınan DAO projesidir. BAT kripto parası ICO aracaılığı ile 24 saniyede 35 milyon dolar toplaması inanılması güç olsa da somut bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır. Ayrıca ICO’nun  başarılı projelerinden belki de en önemlisi ETHEREUM dur

ICO sistemi nasıl çalışır?
Yatırımcıdan para toplayabilmek için öncelikle projenin tüm detaylarının listelenmiş olması gerekmektedir. Şeffaf ve detaylı şekilde hazırlanan plan ve projeler halka sunulmaktadır. Bu dökümanlara Whitepaper denilmektedir.  Bu listeler ilgili web sayfalarında yayınlanır.  Yatırımcılar yatırım kararı almadan önce bu belgeleri çok iyi incelemeleri gerekmektedir.

Proje sahiplerinin toplamak istediği yatırım tutarı belirlendikten sonra oluşturulacak token sayı ve değeri belirlenir. Token; Kendi blok zincir sistemleri olmayan kripto paralardır.  Bitcoin, Etherium gibi blok zincir sisteminde bulunan kripto paralar ile proje sahibinin yatırımcılara verdiği kullanım hakkı diyebileceğimiz paralardır. Hangi blok zincir kullanılacak, yüzde kaçı kendinizde saklanıp kaçı ICO içine dahil edilecek gibi hesaplamalar yapılır.Yatırımcılar projenin web sayfasına girerek token satın alırlar. Proje hayata geçirilip başarılı olması durumunda  yapılan anlaşmaya göre yatırımcılar bu tokenlardan veya kripto paralardan (Bitcoin vb. gibi)  ödeme alırlar.

Proje Whitepaper siteleri; ICO Tracke