Blok zincir – Blockchain nedir?

Blockchain – Blok zincir, Bitcoin ile ortaya çıkan bir çeşit torrent mantığı gibi düşünebileceğimiz digital bilgilerin arşivlenme şeklidir. Bir hükümete, bir yere bağlı olmadan, geriye dönük müdahale yapılamayan şifrelenmiş bloklardan oluşmaktadır.

Kripto para işlemlerinin gerçekleştirilmesinde ve korunmasında kullanılan Blockchain sistemi zaman içinde güvenilirliği açısından kurumların dikkatini çekti. Başlarda insanlar madencilik denilen işlemi, sadece kripto para kazanılan bir oyun gibi düşünmekteydiler. Oysa zaman içinde popüler olan kripto para madenciliği digital ortamda yeni bir sayfa açmaktaydı. Aslında ağ üzerinde para işlemi yapanların işlem onayını, yine ağ üzerinde bulunan diğer üyelerin yaptığı işlemdir.Kabaca tarif ile para aktarma işlemleri blokları, bloklarda zinciri oluşturmaktadır. Ağ üzerinde bulunan kişiler bu işlemlerin algoritmasını çözerlerken hem transfer işlemlerini onaylamış hem de blokları tamamlamış olmaktadırlar. Bloklar sıra ile oluşturulmaktadır. Her bloğun sahip olduğu bir çeşit parmak izi (hash) bulunmaktadır. Bu hashlar çözülmesi gereken işlem sonucudur. Ağ’ da bulunan kişiler yani bilgisayarlar, hashlarda bulunan yapılan işlem bilgisi ve zincirlere bağlayacak hash değerini çıkaran işlemi bulmaya çalışır. İşlem tamamlandığında diğer bilgisayarlara haber gider. Diğer bilgisayarların işlemi onaylaması ile blok tamamlanır. Tüm içerik kalıcı hale gelmek üzere deftere işlenir. Bu da veri tabanına müdahale edilmesini engellemektedir. Sistemdeki bilgiler bir yere kaydetilmeyip ağ üzerindeki bilgisayarlara dağıldığından hackerların saldırısına da maruz kalmamaktadırlar. Sistem şeffaf olup isteyen kişi işlem yapanların şifrelenmiş kimlikleri dışında yapılan işlemleri yani blokları inceleyebilmektedir.

Blockchain yöntemi şimdiden; tapu işlemleri, anında gerçekleşecek borsa işlemleri, banka işlemleri (güvenli işlem, düşük veya hiç masrafsız işlem vb gibi), Sigortacılık (sigorta teklif lerinin alınması, kaza raporlarlamaları gibi uzun süren işlemler için), Taşımacılık hizmetleri Pegasus havayollarının Havalimanı terminal işletmesi ile anlaşarak operasyonel süreçleri digitalleştirilmesi gibi, Dış ticaret işlemleri, Tıp sektöründe kullanma planları yapılmaktadır.