Bitcoin Nedir? Nasıl Alınır?

Bitcoin nedir? Nasıl alınır? Bitcoin ile neler yapılabilir.?
Kesin olarak bilinmemekle birlikte, sistemi kuranın Satoshi Nakamoto olduğu söylenen kripto para birimidir.  Bu kripto paranın kurucusunun Elon Musk olduğu bile söylenmektedir. “BTC” kısaltması ile temsil edilmektedir. 2009 yılında ortaya çıkan Bitcoin’in fiziki bir karşılığı yoktur. Tamamen sanaldır. Başlarda alışveriş yapmaya aracı olan Bitcoin, daha sonraları yatırım aracı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bitcoin’in hiçbir hükümet, banka, kurum ile bağlantısı bulunmamaktadır. Tamamen kişiden kişiye aracısız para transfer imkanı sağlamaktadır.  2009 senesinden itibaren özellikle son senelerdeki anormal değer artışı Bitcoin dışında yüzlerce kripto paranın (altcoin nedir?) ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bunlardan bazıları para kazandırsa da birçoğu yerinde saymakta veya hatta bazıları piyasadan çıkmak zorunda bile kalmıştır.

Kripto paraların değerini piyasanın talebi belirlemektedir. Kısa zaman içinde inanılmaz rakamlara ulaşan ve somut karşılığı olmayan bu kripto paralar için kafalarda halen soru işaretleri bulunmaktadır. Ancak Bitcoin’le; QR ile alış veriş ve para transferi yapılabilmesi, aracısız istediğiniz kişilere para gönderilebilmesi, bu işlemler için cüzi miktarlarda ücret alınması ve tabi ki yatırım olarak kar getirmesi onun popülaritesini üst seviyelerde tutmaktadır.Bitcoin için devletlerin farklı yaklaşımları bulunmaktadır. Hatta bu davranışlar, bir gün desteklerken bir gün kötüleyecek kadar farklılıklar gösterebilmektedir. Bitcoin’in hükümetler için en büyük sorunlarından biri,  kendi iradelerinin dışında para transferinin yapılmasıdır. Yapılan transferler dünyanın bir noktasından başka bir noktasına rahatlıkla yapılabilmektedir. Bu transferlerden ne ücret, ne vergi ne de kimlik bilgilerinin alınamamış olması yönetenler tarafından hoş karşılanmamaktadır. Ayrıca Bitcoin ile internet üzerinden yapılan alışverişlerde, yasaklı maddelerin satışının çok rahatlıkla yapılabildiği görülmüştür.

Bitcoin alış – satış sırasında ve sonrasında nelere dikkat edilmelidir.?
Kripto para, Bitcoin alış satış işlemi yapan birçok firma bulunmaktadır. Tabi ki burda dikkat edilecek konuların başında bu exchange firmalarının güvenirliğidir. Sonrasında ise dikkat edilmesi gereken konu Bitcoin alış satış işlemlerinde alınan komisyon, fiyat farklılıkları ve işlemlerin kısa bir süre içerisinde yapılıp yapılamadığıdır. Hükümetlerce farklı davranışlar sergilenen kripto paraların, şu an için bir dayanağının olmaması ve bir çeşit deneme süreci yaşadığı düşünüldüğünde ileride her çeşit sonuca karşı hazırlıklı olunması gereklidir. Sanal paraların tam olarak kimlerin elinde olduğu bilinmediği için spekülatif iniş çıkışlarda panik olmadan süreci takip etmek gerekmektedir.

Mevcut coinler, bilgisayar saldırısında ele geçirilmesi durumunda yapılacak bir şey yoktur. Aynı şekilde bilgisayarınızın çökmesi, akıllı telefonunuzun kaybolması, bozulması gibi durumlarda önlemler alınmaması durumunda kaybolan veya çalınan Bitcoinlerinizi bir daha göremeyeceğinizi bilmeniz gerekir.  Paper wallet, Hardware wallet gibi Bitcoin saklama yöntemlerini öğrenip, kripto paralarınızı  muhafaza altına almanız gerekmektedir.

Bitcoin madenciliği (mining) ne demektir.?
Bitcoin sanal paralarına sahip olmanın bir başka yolu da madencilik (mining) dir. Yüksek kapasiteli bilgisayarlar ile algoratmik işlemlerin yapılmasıdır. Bu işleme ücretsiz olan Bitcoin yazılımın indirilmesi ile başlanmaktadır.

Yüksek tutarlı bilgisayarlar, elektrik faturaları ile uğraşmaktansa tüm alt yapısını hazırlayarak belli ücretler karşılığında madencilik yapmaya imkan veren büyük firmalardan kar payına girmekte başka Bitcoin kazanma imkanıdır.Bitcoin işleyişi nasıl olur? (Blokchain)
Bir merkezden üretilmeyen bu paralar, yapılan ödemelerin ağ üzerindeki farklı noktalara ulaşarak kayıt altına alınır. Bu kayıtların toplandığı yere bloklar denilmektedir. Her bir bloğun kendine has parmak izi diyebileceğimiz bir kimliği bulunmaktadır. Hash algoritması uygulanarak bu blok üzerinde sonuca varıldığında BTC ödülü verilmektedir. Her bir blokta kendisinden önceki hash’ın bir izi bulunmaktadır. Bu yüzden yapılan işlemlere müdahale edilerek geriye dönük değiştirme işlemi yapmak çok zordur. Bundaki amaç gönderimleri kayıt altına almaktır. Ağ üzerinde her geçen gün sayısı artan madenciler ve limitli sayıda (21 milyon) Bitcoin üretilecek olmasına bağlı olarak coin kazanma imkanı sistem tarafından periyodik olarak  güçleştirilmektedir.