Bitcoin ile Bitcash arasındaki fark nedir?

Bitcoin piyasaya hızlı ve ucuz ödeme yöntemi olarak çıkmıştı. Bankaların Kredi kartı işlemlerinde sadece Visakart ile saniyede 24.000 işlem yapılabilmektedir. Bitcoin’de işlem sayısı saniyede sadece yedi, ve bu işlemlerin işleme süresi ise 10 dakikadır. Kullanıcı ağları arttıkça bekleme süreleri de uzamaktadır. Blok boyut limitinin 1 MB olması yaşadığı sorunun temelidir.

Bitcoin yetkilileri  işlem doğrulama süreç hızının artması için uğraş vermektedirler. Bu çözümleri de 2 ana başlık altında toplamaktadırlar. Birincisi her bir bloğun doğrulanması gereken veri miktarını azaltmak veya işlemleri hızlı ve ucuz yapmak için verilerin bloklarını daha da çoğaltmak. Unutulmamalıdır ki 2017 yılında 1 MB lık blok boyutu ile yaşanan sorun, Bitcoin’in önemli bir pazar kaybetmesine yol açmıştır.Bitcoinciler bu teknoloji ile uğraşırlarken 1 Ağustos 2017 de Bitcoin madencileri  ve yatırımcıları blok zincirde zor bir çatal (hard fork) olarak bilinen Bitcoin Cash’ i oluşturdular. Ancak doğrulama sürecini hızlandırmak için yaptıkları oluşum Bitcoin Cash’ ın güvenliği konusunda soru işaretleri yaratmıştır.
Şimdilik yavaş işlemli ama güvenli olan Bitcoin’ e çalışmalarına devam ederken, akıbetinin zaman içinde belli olacağı Bitcash ise Nakamoto’ nun yolundan giderek blok boyutu sınırının 8 MB. a çıkararak işlem süresini 2,5 dakikalara çekmiştir.

Her iki para biriminin kendi değerleri bulunmaktadır. Her ikisinide yatırım ve alışveriş amaçlı kullanabilirsiniz.
1 Ağustos 2017 tarihinde gerçekleştiği kabul edilen 478558 numaralı blok Bitcoin karşılığı olarak Bitcash olarak kabul edilmektedir.
İşlem ücreti Bitcoin’e göre daha düşüktür.