Altcoin nedir? Altcoin nasıl satın alınır?

Altcoin nedir?
Bitcoin’in başarısının ardından alternatif kelimesinin kısaltması olan Alt ile coinin birleşmesi ile meydana gelen, Bitcoin dışında diğer kripto paraların genel adıdır. Gerek Bitcoinlerin fiyatının çok yükselmesi gerekse üst segmentte olmayan bilgisayarda yapılacak madencilik ile elde edilebilmesi altcoinlere yatırım yapılmasını kolaylaştırmaktadır. Altcoinlerde Bitcoin gibi blockchain yapısında ufak değişiklik veya eklemeler yaparak şifreleme sistemini kullanmaktadırlar. İlk altcoin nisan 2011 de çıkan Namecoin’ dir.  Altcoinlerden bazıları yaptıkları eklemeler ile  kendilerine farklı tanımlamalar yapmaktadırlar. Mesela BitShares kendisini Wall Street’ in adil bir versiyonu olarak tanıtırken, Litecoin kendini Bitcoine altınlarına gümüş tanımlamıştır. Birçok altcoin SHA-256 karma algoritması kullanmaktadır. Popüler olan ikinci karma algoritma ise Scrypt’dir. Bunu Litecoin  kullanmaktadır. Bunun dışında X11, X13, X15, NITS5 gibi farklı algoritmalar kullanan altcoinler bulunmaktadır.
Yabancı aracı kurumlarından günlük 2 BTC ye kadar kimlik ibraz etmeden altcoinler alınabilmektedir. Belirli bir talep seviyesine gelen altcoinleri exchange sitelerinde kolaylıkla satın alınabilmektedir. Popüler sitelerden biri olan Cryptsy de 150 civarı farklı coin işlemi yapılabilmektedir.
Altcoinde dikkat edilmesi gereken konular nelerdir?
Öncelikle bu altcoinlerin bazılarının piyasada uzun ömürlü olamayacağını unutmamak gerekmektedir. Buna bağlı olarak alacağınız altcoinlerin popülerliğini kaybetmeyecek olan ileri dönük yükselme eğiliminde olacağını düşündüğünüz kripto paraları tercih edilmesi gerekmektedir.
Her altcoinin, exchange sitelerinde her zaman bulunma ihtimalinin olmadığı gerçeği unutulmamalıdır.
Bitcoin çok yaygın olmasına karşı bu kripto paraları almak isteyen yeniler için oldukça pahalı ve zor  olduğu için ilk denemelerini altcoinlerde yapmaları daha doğru olmaktadır. Ancak
Bitcoin’e göre pazarı düşük olduğu için büyük sermayeler bu coinlere daha kolay bir şekilde müdahale ederek yüksek karlar için büyük çalkantılara sebep olabilmektedirler. Bu yüzden bu tip altcoinlere yatırım yapmadan sağlıklı ve ileriye dönük performansının çok iyi olacağınız düşündüğünüz coinlere uzun vadeli yatırım yapınız
Yalnızca araştırdığınız altcoinlere yatırım yapın.
Geniş ürün yelpazeli bir portföyde az miktarlı bir yatırım yapmak uzun vadede kazançlı bir hale gelebilir. Tabi ki uzun süreçte her sanal paranın kesin olarak kazanç sağlamayacağı gerçeğini de unutmamak gerekmektedir.
Altcoinlerin alınabildiği Exchangelerden bazıları BTER, MintPal, Cryptsy, Bittrex’dir.